4 SPOSOBY NA STWORZENIE MANDALI Z UŻYCIEM SZABLONÓW MALARSKICH

Mandala wywodzi się jeszcze z czasów starożytności. Właśnie wtedy wzór ten na zawsze zagościł w sercu hinduskiej tradycji. Oznacza przede wszystkim zamkniętą w kole, łuku czy okręgu formę artystyczną. Sam środek tych mistycznych rysunków odzwierciedla człowieka znajdującego się w centrum wszystkiego, a to, co dookoła, to otaczający go świat. Na podstawową formę tych wzorów często składa się także geometryczny kwadrat, który symbolizuje przede wszystkim cztery strony świata, ale także wszystko to, co ludzkie i przyziemne. Poprzez swoje oparcie na okręgu jest oznaką doskonałości i jedności. Co prawda pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się w Indiach, lecz motyw na bazie koła, łuku czy innej symetrycznej figury przejawiał się już od początków istnienia kultury człowieka. Finezyjna mandala dotarła do niemal wszystkich zakątków świata. Obecnie, tak symboliczny design wykorzystywany jest na wielu płaszczyznach, a zwłaszcza podczas dekoracji wnętrz. Amulet i łapacz snów w sypialni? Tybetański symbol życia w salonie? A może aztecki kalendarz Majów? Zdecyduj sam i stwórz niepowtarzalny klimat w całym domu!

motyw mandali

Symbolika mandali

Ogromne działanie terapeutyczne mandali znane jest w wielu zakątkach świata. Ten ponadczasowy design doskonale rozwija wyobraźnię. Dlatego też warto umieścić go w pokoju Twojej pociechy, a co więcej, pozwolić mu samodzielnie wypełnić szablon. Proces jej tworzenia pomaga nie tylko wyrazić myśli i uczucia, ale także działa kojąco na naszą duszę. Ponadto, zawarty w mandali tajemniczy krąg pozwala na wewnętrzne wyciszenie i odzyskanie równowagi. Spontaniczność i dowolność w wyborze barw dodatkowo stymuluje naszą kreatywność. Daj się ponieść fantazji i stwórz prawdziwy miszmasz kolorów! Wywodzący się z hinduskiej kultury design swoje zastosowanie znajduje także w przypadku medytacji. Ten symboliczny motyw wypełniony stonowanymi barwami pomoże Ci oczyścić organizm ze wszystkich złych emocji. Gimnastyka to nieodłączna część Twojej codziennej rutyny? Postaw na dowolny wzór mandali w sypialni i stwórz mały salon jogi we własnym domu! Weź głęboki wdech, wstrzymaj powietrze i odzyskaj wewnętrzny spokój po ciężkim dniu pracy!

Wypełnij tylko część wzoru

Bogata w detale mandala znana jest na całym świecie. Wzór ten swoje zastosowanie znajduje na wielu płaszczyznach, od medytacji, aż po aranżację wnętrz. W przypadku tak szczegółowego motywu, nie należy stawiać na tak zwany “total look”. To, czym powinniśmy się kierować, to dobrze nam znany umiar i wyczucie. Chcesz stworzyć prawdziwą oazę spokoju we własnym domu, nie przytłaczając przy tym całego wnętrza? Postaw na ulubiony design mandali i stonowane barwy! Spektakularny efekt da również wypełnienie szablonu gładzią szpachlową, tynkiem lub inną masą dekoracyjną. Uzyskana surowa kompozycja dająca niesamowity efekt płaskorzeźby z pewnością wpasuje się w każde wnętrze. Aby subtelnie dopełnić całą aranżację, postaw na odmalowanie jedynie połowy, ćwiartki lub innej, dowolnej części wzoru na meblach czy poduszce ozdobnej. Wówczas, uzyskasz spójną i harmonijną kompozycję w całym pomieszczeniu. Farba? Szablon? Narzędzia? W naszej bogatej ofercie znajdziesz wszystko, czego tylko Ci potrzeba! Zainspiruj się i stwórz swoją własną strefę relaksu.

motyw mandali
motyw mandali

Różne techniki

Największym atutem szablonów malarskich jest zdecydowanie dowolność kolorystyczna i nieskończone możliwości twórcze. Dlatego też, jest to najczęściej wybierany sposób dekorowania i odnawiania wnętrz. Klasyczne wypełnienie szablonu farbą zawsze przynosi niesamowite efekty! Farba akrylowa, fluorescencyjna czy brokatowa? Wybór należy tylko do Ciebie! Dokładne odwzorowanie wybranej mandali ułatwią Ci wykonane z naturalnego włosia pędzle szczecinowe, dzięki którym dotrzesz nawet do trudno dostępnych miejsc. Dla tych odważniejszych, niebojących się wyzwań osób, mamy także inne, nieco kreatywniejsze rozwiązanie. Na naszej stronie znajdziesz instrukcję, która podpowie Ci jak, krok po kroku, stworzyć wyjątkową pracę przy użyciu tynku dekoracyjnego lub gładzi szpachlowej. Wykonanie takiego dzieła jest, wbrew pozorom, dziecinnie proste, a zapierający dech w piersiach efekt płaskorzeźby z pewnością zachwyci każdego. Surowo wyglądająca masa dekoracyjna idealnie połączy się ze starożytnymi motywami mandali, wprowadzając orientalny charakter do każdego wnętrza.

Nie tylko ściany

Ściany to nie jedyne, choć najczęściej przyozdabiane powierzchnie, które zawsze wyglądają bardzo efektownie przy wykorzystaniu szablonów malarskich. Ten sposób przyozdabiania wnętrz idealnie sprawdzi się także w przypadku dekoracji podłogi, od tej ceramicznej, aż po płyty betonowe. Za pomocą wybranego motywu mandali, farby przeznaczonej do użytku zewnętrznego oraz odpowiedniego zabezpieczenia jesteś w stanie stworzyć wyjątkowy, orientalny klimat także przed swoim domem. Balkon czy taras wypełniony symbolicznymi, zapierającymi dech w piersiach wzorami, z całą pewnością przykuje uwagę każdego. Szablony swoje zastosowanie znajdą również w przypadku tekstyliów oraz ubrań. Aztecką aranżację na ścianie perfekcyjnie uzupełnią ozdobne zasłony czy poduszki dekoracyjne, a w dokładnym odmalowaniu designu na tak miękkiej powierzchni pomogą Ci gładkie pędzle gąbkowe. Równie dobrze wyglądają przyozdobione drewniane meble czy dekoracje ścienne, które nadadzą wyjątkowego klimatu nawet najbardziej wymagającym wnętrzom.

motyw mandali