TAPETA - JAK MALOWAĆ SZABLON MALARSKI POWTARZALNY

W kilku prostych krokach pokażemy Wam jak stworzyć wyjątkową dekorację, imitującą tapetę. Wykonamy ją przy użyciu farb akrylowych Nakleo Acrylic Paints w kolorystyce “Retro Chic”, szablonu malarskiego z serii Nakleo Seamless Collection oraz pędzli gąbkowych lub szczecinowych (przed zakupem narzędzi proponujemy zapoznać się naszym poradnikiem). Postępując zgodnie z naszą instrukcją własnoręcznie stworzysz niepowtarzalną ozdobę swoich wnętrz. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym sposobem dekorowania wnętrza oraz przekonać Was, że nie jest to nic trudnego!

Instrukcja - lista zakupów
LISTA ZAKUPÓW

Jakich narzędzi potrzebujemy do odmalowania na ścianie wzoru szablonu malarskiego?

  • szablon malarski Nakleo
  • pędzle gąbkowe
  • farby akrylowe do szablonów
  • taśma malarska
  • płaski pędzel szczecinowy
Instrukcja - przygotowanie podłoża
PODŁOŻE

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA PRACY

Przed przystąpieniem do działania zabezpiecz podłogę oraz wszystkie elementy znajdujące się w okolicy miejsca pracy. Następnie oczyść malowaną powierzchnię z kurzu i innych zabrudzeń. Wszelkie pęknięcia i odpryski na ścianie powinny być wypełnione i pomalowane przed rozpoczęciem nakładania wzoru. Przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia: szablon, pędzle, farby i taśmę malarską. Przy delikatnych, bardzo szczegółowych wzorach może Ci się też przydać klej repozycjonowalny.
PRZYMOCOWANIE

PRZYKLEJENIE SZABLONU NA ŚCIANIE

Przed przytwierdzeniem szablonu, przygotuj kilka kawałków taśmy malarskiej i trzymaj je najlepiej w pobliżu dłoni. Produkt przyłóż do ściany i wypozycjonuj go. Możesz przy tym wspomóc się poziomicą. Gdy uzyskana pozycja będzie według Ciebie prawidłowa, ostrożnie przytwierdź szablon za pomocą przygotowanych wcześniej kawałków taśmy, stale podtrzymując jego pozycję jedną ręką. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie bardziej skomplikowanego wzoru, do przymocowania szablonu możesz dodatkowo wykorzystać klej w sprayu.
Instrukcja - przyklejenie szablonu
Instrukcja - malowanie wzoru
WYPEŁNIENIE

NAKŁADANIE FARBY

Odpowiednia farba do pracy z szablonami powinna być gęsta i gładka. Aby dokładnie pokryć wzór farbą, najlepiej użyj do tego pędzli gąbkowych lub delikatnego gąbkowego wałka. Pamiętaj o odsączaniu pędzla na ręczniku papierowym lub kartce. Ograniczy to podciekanie farby pod szablon. Stosując metodę tzw. tapowania, czyli delikatnego stukania pędzlem po powierzchni, możesz precyzyjnie nanieść kolor nawet w trudno dostępne miejsca. Na większych i nieskomplikowanych elementach szablonu, świetnie sprawdzi się wałek gąbkowy, który pozwoli szybko i sprawnie je zamalować.
ODMALOWANIE

POWTÓRZENIE WZORU

Jeśli powierzchnia szablonu jest w całości pokryta farbą, możesz odkleić produkt uważając, aby nie rozmazać świeżo namalowanego wzoru. Natomiast aby odmalować kolejną część dekoracji musisz odczekać aż wykonany wzór wyschnie. Ostrożnie przyłóż szablon do ściany, łącząc go z odbitą uprzednio zewnętrzną częścią dekoru. Powtarzaj ten krok do momentu zapełnienia powierzchni wzorem. Po skończonej pracy szablon malarski umyj ciepłą wodą i odpowiednio zabezpiecz. Dzięki temu będzie mógł Ci służyć jeszcze przez długi czas.
Instrukcja - powtórzenie wzoru
Instrukcja - gotowy wzór