PODSTAWOWE TECHNIKI

SZABLON MALARSKI - JAK MALOWAĆ WZÓR NA ŚCIANIE

W poniższej instrukcji postaramy się przedstawić w kilku przejrzystych krokach podstawową technikę pracy wykorzystującą szablon malarski. Odmalujemy na ścianie wzór przy użyciu gęstych farb akrylowych Nakleo Acrylic Paints w kolorystyce „Vibrant Fun” oraz pędzelków gąbkowych. Przy odrobinie cierpliwości i fantazji, dzięki zestawowi szablonów „Balony”, stworzymy niepowtarzalną kompozycję wzorów w pokoju dziecięcym. Mamy nadzieję że uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym sposobem dekorowania wnętrza oraz przekonać was że nie jest to nic trudnego!

Czego potrzebujemy do malowania szablonu farbą
LISTA ZAKUPÓW

Co będzie nam potrzebne?

  • szablon malarski Nakleo
  • pędzle gąbkowe
  • taśma malarska
Instrukcja. Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Etap 1
PODŁOŻE

Przygotowanie miejsca pracy.

Przed przystąpieniem do działania koniecznie zabezpiecz podłogę oraz wszystkie elementy wrażliwe znajdujące się w pobliżu. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie ściany, bez tego cała włożona praca może nie przynieść oczekiwanego efektu. Dokładnie oczyść malowaną powierzchnię z kurzu i innych niechcianych zabrudzeń. Ściana powinna być w dobrym stanie, a wszelkie pęknięcia i odpryski powinny być naprawione, wypełnione i pomalowane przed nałożeniem wzoru. Generalnie nie zalecamy używania kleju repozycjonowalnego. Może to być jednak konieczne w przypadku ścian o wysokim połysku, bardzo delikatnych wzorów czy podczas malowania sufitu.
ETAP 2

PRZYKLEJENIE SZABLONU NA ŚCIANIE

Najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do prac jest zaplanowanie wyglądu naszej dekoracji. Wybrany zestaw szablonów zawiera 14 elementów różnej wielkości, daje on więc wiele możliwości ułożenia ich na ścianie. Można wykorzystać wszystkie lub tylko część z nich. Nie należy malować bez zastanowienia, efekt może być wtedy niewspółmierny do włożonej pracy. Gdy już wiemy jaką kompozycję chcemy stworzyć, przystępujemy do przyklejania szablonów taśmą malarską do ściany. Jest to bardzo ważny element pracy, gdyż źle zamocowany szablon może przesunąć się i zniszczyć wzór. Tak przygotowani jesteśmy w stanie zacząć pracę.
Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Instrukcja. Etap 2
Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Instrukcja. Etap 3
ETAP 3

NAKŁADANIE FARBY

Odpowiednia farba do pracy z szablonami powinna być gęsta i gładka. Aby dokładnie pokryć wzór farbą, najlepiej użyć do tego pędzli gąbkowych oraz delikatnego gąbkowego wałka. Należy pamiętać o odsączaniu pędzla na ręczniku papierowym lub kartce po każdym pobraniu farby. Ograniczy to podciekanie farby pod szablon. Stosując metodę tzw. tapowania, czyli delikatnego stukania pędzlem po powierzchni, można precyzyjnie nanieść kolor nawet w trudno dostępne miejsca. Na większych i nieskomplikowanych elementach szablonu, świetnie sprawdzi się wałek gąbkowy, który pozwoli szybko i sprawnie je zamalować.
ETAP 4

POWTÓRZENIE WZORU

Jeśli powierzchnia szablonu jest w całości pokryta farbą, nie musimy czekać na jej wyschnięcie. Wówczas możemy odkleić produkt uważając jednak na to, aby nie rozmazać świeżo namalowanego wzoru. Wedle uznania możemy użyć wszystkich lub tylko kilku z otrzymanych szablonów. Jeżeli wzory nie nachodzą na siebie nie ma potrzeby czekania aż farba wyschnie, jeśli jednak chcemy uzyskać efekt tapety jest to nieodzowny element pracy. Po skończonej pracy szablon malarski należy umyć ciepłą wodą i odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu będzie mógł nam służyć jeszcze przez długi czas.
1D-instrukcja-farba-szablon-balony-chmurki
1-wizualizacja-instrukcja-farba-szablon-balony-chmurki