PODSTAWOWE TECHNIKI

SZABLON MALARSKI - JAK MALOWAĆ WZÓR NA ŚCIANIE

W poniższej instrukcji postaramy się przedstawić w kilku przejrzystych krokach podstawową technikę pracy wykorzystującą szablon malarski. Odmalujemy na ścianie wzór przy użyciu gęstych farb akrylowych Nakleo Acrylic Paints w kolorystyce “Vibrant Fun” oraz pędzelków gąbkowych (można również użyć pędzli szczecinowych – przed dokonaniem wyboru proponujemy zapoznać się z naszym poradnikiem). Przy odrobinie cierpliwości i fantazji, dzięki zestawowi szablonów “Balony”, stworzymy niepowtarzalną kompozycję wzorów w pokoju dziecięcym. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym sposobem dekorowania wnętrza oraz przekonać Was, że nie jest to nic trudnego!

Czego potrzebujemy do malowania szablonu farbą
LISTA ZAKUPÓW

Jakich narzędzi potrzebujemy do odmalowania na ścianie wzoru szablonu malarskiego?

  • szablon malarski Nakleo
  • pędzle gąbkowe
  • farby akrylowe do szablonów
  • taśma malarska
  • płaski pędzel szczecinowy
Instrukcja. Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Etap 1
PODŁOŻE

Przygotowanie miejsca pracy.

Przed przystąpieniem do działania zabezpiecz podłogę oraz wszystkie elementy znajdujące się w okolicy miejsca pracy. Następnie oczyść malowaną powierzchnię z kurzu i innych zabrudzeń. Wszelkie pęknięcia i odpryski na ścianie powinny być wypełnione i pomalowane przed rozpoczęciem nakładania wzoru. Przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia: szablon, pędzle, farby i taśmę malarską. W przypadku ścian o wysokim połysku, podczas malowania sufitów lub gdy wybierzesz delikatny, bardzo szczegółowy dekor może Ci się też przydać klej repozycjonowalny.
POMYSŁ

Przyklejenie szablonu na ścianie.

Najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do prac jest zaplanowanie wyglądu dekoracji. Zestaw szablonów zawiera 14 elementów różnej wielkości, daje on więc wiele możliwości ułożenia ich na ścianie. Możesz wykorzystać je wszystkie lub tylko część z nich. Przykładowe wizualizacje zestawu, na którym można się wzorować dostępne są na stronie producenta. Nie należy malować bez zastanowienia, efekt może być wtedy niewspółmierny do włożonej pracy. Gdy już wiesz jaką kompozycję chcesz stworzyć, przystąp do przyklejania szablonów taśmą malarską do ściany. Jest to bardzo ważny element pracy, gdyż źle zamocowany szablon może przesunąć się i zniszczyć wzór. Tak przygotowany możesz zacząć pracę.
Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Instrukcja. Etap 2
Szablon malarski - jak malować wzór na ścianie. Instrukcja. Etap 3
WYPEŁNIENIE

Nakładanie farby.

Odpowiednia farba do pracy z szablonami powinna być gęsta i gładka. Aby dokładnie pokryć wzór farbą, najlepiej użyj do tego pędzli gąbkowych lub delikatnego gąbkowego wałka. Pamiętaj o odsączaniu pędzla na ręczniku papierowym lub kartce. Ograniczy to podciekanie farby pod szablon. Stosując metodę tzw. tapowania, czyli delikatnego stukania pędzlem po powierzchni, możesz precyzyjnie nanieść kolor nawet w trudno dostępne miejsca. Na większych i nieskomplikowanych elementach szablonu, świetnie sprawdzi się wałek gąbkowy, który pozwoli szybko i sprawnie je zamalować.
KOMPOZYCJA

Powtarzanie wzoru.

Jeśli powierzchnia szablonu jest w całości pokryta farbą, nie musisz czekać na jej wyschnięcie. Wówczas możesz odkleić produkt uważając jednak na to, aby nie rozmazać świeżo namalowanego wzoru. Natomiast aby odmalować kolejną część dekoracji musisz odczekać aż wykonany wzór wyschnie. Ostrożnie przyłóż szablon do ściany, łącząc go z odbitą uprzednio zewnętrzną częścią dekoru. Powtarzaj ten krok do momentu zapełnienia powierzchni wzorem. Po skończonej pracy szablon malarski umyj ciepłą wodą i odpowiednio zabezpiecz. Dzięki temu będzie mógł Ci służyć jeszcze przez długi czas.
1D-instrukcja-farba-szablon-balony-chmurki
1-wizualizacja-instrukcja-farba-szablon-balony-chmurki