Inspiracje

VIVA MAGENTA – KOLOR ROKU 2023 WEDŁUG PANTONE

VIVA MAGENTA - KOLOR ROKU 2023 WEDŁUG PANTONE

Amerykański Instytut Pantone jak co roku wybrał odcień przewodni na cały sezon – Viva Magenta. Czym jest dany kolor, co oznacza i jak wprowadzić go do aranżacji wnętrz? Gdzie jeszcze można go wykorzystać? Który z naszych wzorów idealnie się z nim skomponuje, tworząc zaskakujący efekt? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym wpisie!

Pantone Matching System

Powstała w 1963 roku organizacja Pantone od lat wybiera odcień roku, który zawsze ma ogromny wpływ na branżę projektowania wnętrz i nie tylko. Prezes firmy – Lawrence Herbert – opracował pionierską metodę łączenia oraz identyfikacji barw – Pantone Matching System. Każdy z kolorów wyrażany jest za pomocą numerów. Podczas wykonywania takich zapisów brany jest pod uwagę każdy aspekt, od metaliczności aż po fluorescencyjność. Zdecydowanie największą zaletą palety odcieni stworzonej przez Pantone jest jednolitość kolorów. Każdy z nich powstał poprzez zestawienie i dokładne połączenie 18 pigmentów (w tym białego i czarnego). W skutek czego, wydruk odcieni zawsze będzie taki sam. Korporacja ta dzięki swojej ciężkiej pracy zyskała uznanie na całym świecie, a ich publikacje uznawane są za najbardziej rzetelne źródła informacji o barwach.

VIVA MAGENTA - KOLOR ROKU 2023 WEDŁUG PANTONE
VIVA MAGENTA - KOLOR ROKU 2023 WEDŁUG PANTONE

Viva Magenta – najnowszy trend według Pantone

Ogłoszenie decyzji o wyborze koloru roku przez firmę Pantone to najbardziej wyczekiwane wydarzenie w świecie projektowania wnętrz. W ostatniej edycji królował niebiesko-fioletowy odcień Very Peri, będący symbolem kreatywności. Nawiązujący do kwiatu barwinka odcień miał uwolnić twórczego ducha, pobudzić pomysłowość, a także odwoływać się do artystycznego, wirtualnego świata. A na co tym razem zdecydował się Instytut? Po dogłębnej analizie badań oraz przeglądzie dotychczasowych trendów wybrany został pełen energii i dynamiki odcień Viva Magenta 18-1750. Kolor ten emanuje odwagą i radością, a jego intensywność ma za zadanie pobudzić ducha walki i zainspirować każdego do bezgranicznego wyrażania siebie. Zawarta w tej barwie żywiołowość oznacza przede wszystkim powrót szczęścia i radosnych chwil po ostatnich, dość trudnych latach. Nie bój się eksperymentować i opowiedz o sobie w niepowtarzalny sposób!

Z czym połączyć kolor roku 2023?

Tak odważny kolor swoje zastosowanie znajdzie na wielu płaszczyznach – od nieszablonowych aranżacji wnętrz aż po oryginalne stylizacje. Intensywny odcień Viva Magenta doskonale połączy się z ponadczasowym, zgeometryzowanym motywem. Jak własnoręcznie wykonać tak wyjątkowy ornament na klasycznej, nudnej koszulce, poduszce dekoracyjnej czy materiałowym notesie? To prostsze niż Ci się wydaje! Zaszalej zarówno z kolorem, jak i wzorem! Zajrzyj do naszego poradnika – znajdziesz tam szczegółową instrukcję, która z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. Zestawienie nietypowej czerwieni wraz z prostotą geometrycznych wzorów to rozwiązanie idealne także w przypadku dekoracji wystroju. Tak żywiołowy odcień warto połączyć ze stonowanymi odcieniami, jak biel czy szarość, a całość doskonale dopełnią modernistyczne meble i minimalistyczne dodatki. Pokaż swoją odwagę i energię dzięki barwie, która przyciąga uwagę, dodaje pomieszczeniom buntowniczego ducha i napędza do działania!

VIVA MAGENTA - KOLOR ROKU 2023 WEDŁUG PANTONE
Back to list