Inspiracje

4 wskazówki jak malować na tkaninach

5 wskazówek jak malować na tkaninach

Koszulka ze wzorem tropikalnym

Zastanawiasz się jak odnowić starą, dawno nienoszoną koszulkę? Chcesz dodać kolorowy, ciekawy akcent do nudnej, bawełnianej torby? A może poplamiłeś ubranie i żaden odplamiacz już go nie uratuje? Jeśli tak to dobrze trafiłeś! W tym wpisie pokażemy Ci krok po kroku jak malować na tkaninach, jakie narzędzia będą Ci potrzebne oraz udzielimy kilku wskazówek, które ułatwią Ci pracę!

5 wskazówek jak malować na tkaninach - to będzie potrzebne

To będzie Ci potrzebne:

  • szablon malarski "Tropical Paradise"
  • bawełniana koszulka
  • farby do tkanin
  • pędzle gąbkowe
  • mały pędzel do wykończeń
  • taśma klejąca
  • podkład tekturowy
  • kuweta do farb
  • woda
KROK PIERWSZY

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW

Tkanina, jaką postanowiliśmy wykorzystać do pracy to biały, bawełniany T-shirt. Aby malowanie było jak najprostsze a przy tym trwałe, warto zdecydować się na dobrej jakości bawełnę lub len. Przed przystąpieniem do malowania należy wyprać koszulkę. Dzięki temu usuniesz wszelkie chemikalia i zabrudzenia pozostałe po procesie produkcji i wysyłki. Pamiętaj jednak, aby nie używać płynu do płukania – mógłby on zmniejszyć chłonność materiału. Następnie dokładnie wysusz i wyprasuj ubranie. Wszelkie zagniecenia utrudniałyby tworzenie wzoru. Po wykonaniu tych czynności włóż tekturową podkładkę w środek koszulki, aby zabezpieczyć tył tkaniny przed niechcianym przesiąkaniem kolorów.

5 wskazówek jak malować na tkaninach - przygotowanie materiałów
KROK DRUGI

WZÓR I KOLOR

5 wskazówek jak malować na tkaninach - kolor i wzór

Stworzenie tropikalnej koszulki wymaga doboru odpowiednich barw i wzorów. Dzięki szablonom malarskim odmalujesz dowolne liście – bananowca, palmy czy monstery. Możesz też połączyć je wszystkie i wykonać prawdziwie wakacyjny motyw! Zanim zaczniesz malowanie i zabawę kolorami, zastanów się jaką kompozycję chcesz uzyskać. Korzystanie z kilku różnych wzorów wiąże się z dokładnym zaplanowaniem aranżacji. Jeśli jednak wybierzesz gotowy dekor, taki jak “Tropical Paradise”, możesz od razu przystąpić do przyklejenia szablonu na materiał taśmą malarską. A co z kolorami? Wybór farb do tkanin jest ogromny! Pamiętaj jednak, że nie musisz od razu kupować całej dostępnej palety barw. Do tropikalnych wzorów doskonale sprawdzą się różne odcienie zieleni, błękitu czy żółci.

KROK TRZECI

MALOWANIE

Ozdabianie tkanin jest bardzo proste, jeśli używasz odpowiednich narzędzi. Doskonale sprawdzą się tutaj pędzle gąbkowe, dzięki którym w szybki i dokładny sposób pokryjesz wzór z szablonu. Natomiast do drobnych, szczegółowych elementów lub wykończeń pracy stosuj mały pędzelek ze sztywnym włosiem. Mając tak przygotowane produkty, możesz przystąpić do malowania! Tekstylia nie lubią “suchego pędzla” – zawsze nakładaj tyle koloru, aby wystarczyło go na pełne pociągnięcie.  Dodatkowo, farby do tkanin dobrze łączą się z wodą, dzięki czemu można je rozcieńczać i lepiej rozprowadzają się po materiale. Taki zabieg pozwoli Ci na wykonanie artystycznego rozmazania czy cieniowania. Pamiętaj też, że rozwadniając kolory unikniesz efektu skorupy na koszulce. 

4 wskazówki jak malować na tkaninach - malowanie
KROK CZWARTY

SUSZENIE

4 wskazówki jak malować na tkaninach

Po skończonej pracy możesz od razu delikatnie zdjąć szablon z koszulki, uważając na to, aby nie rozmazać wzoru. Pomalowana tkanina powinna schnąć w temperaturze pokojowej przez około 24 godziny. Następnym ważnym krokiem jest utrwalenie wzoru, aby nie wyblakł lub nie sprał się. Wystarczy, że wysuszoną koszulkę wywrócisz na drugą stronę i wyprasujesz ją. Temperatura sprawi, że farba lepiej przeniknie w włókna materiału, co uodporni ją na czyszczenie wszelkich zabrudzeń. Tak przygotowaną koszulkę można prać temperaturze 40 stopni.

Back to list

Dodaj komentarz