Inspiracje

Pędzle czy wałki? 3 najlepsze narzędzia do pracy z szablonami

Rozpoczynając dekorowanie wnętrz często pojawia się pytanie jakie narzędzia ułatwią nam pracę. Decydując się na własnoręczne wykonywanie ozdób przy użyciu szablonów malarskich, dobór odpowiednich pędzli lub wałków jest kluczowy dla efektownego rezultatu. W tym wpisie pokażemy Wam czym można odmalować nasze wzory, oraz dzięki któremu przyrządowi stworzycie wyjątkową dekorację.

#1: Pędzle gąbkowe

Pędzle i wałki - 3 najlepsze narzędzia do pracy z szablonami

Najlepsze narzędzie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych dekoratorów. Pędzle gąbkowe doskonale sprawdzą się przy szczegółowych pracach, zwłaszcza przy drobnych detalach szablonów. W końcu to w dopracowaniu wzoru tkwi największa tajemnica doskonałego efektu końcowego! Dzięki tapowaniu (więcej o tej metodzie w tym wpisie) można dokładnie pomalować każdą powierzchnię bez widocznych i niejednokrotnie niechcianych pociągnięć pędzlem. Gąbki są też oszczędne w zużywaniu farby a przy tym jednolicie pokrywają wzór kolorem. Dodatkowo, jeśli interesują Was różne techniki wykonywania ozdób, te małe narzędzia będą idealne do decoupage lub scrapbookingu. Dzięki nim osiągniesz ciekawie wyglądający efekt postarzania mebli lub cieniowania i łączenia kolorów. Łatwość czyszczenia to ich kolejna zaleta. Po skończonej pracy wystarczy umyć je w letniej wodzie, a po przeschnięciu będą gotowe do kolejnego użycia. 

#2: Pędzle z włosia naturalnego

Pędzle z włosia naturalnego, czyli tzw. szczeciniaki sprostają wymaganiom nawet gęstej farby olejnej, wobec czego sprawdzą się nie tylko przy dekorowaniu, ale także przy wymagających dziełach malarskich. Dodatkowo, w trakcie malowania można zauważyć, że pozostawiają one naturalne ślady pociągnięć pędzlem, nadając wzorom artystycznego charakteru. Dzięki swojej wytrzymałości nie niszczą się i przez lata mogą zachować piękne włosie. Wymagają one jednak krótkiego, ale wcześniejszego przygotowania – przed każdym malowaniem należy zmoczyć je wodą. Wówczas zmniejszy się stopień wchłaniania farby w szczecinę i zasychania jej, co mogłoby uszkodzić narzędzie i psuć efekt końcowy pracy. Na suche i sklejone włosie również jest rozwiązanie – można czyścić je różnymi środkami, zarówno octem, spirytusem jak i terpentyną.

Pędzle i wałki - 3 najlepsze narzędzia do pracy z szablonami

Jak dobrać odpowiednie pędzle?

Dobry pędzel powinien mieć szczecinę o rozbieżnej długości – poszczególne włoski mogą różnić się od siebie, jednak maksymalnie o 1 mm. Taki układ sprawi, że farba będzie lepiej rozprowadzała się po nierównych powierzchniach. Dodatkowo, należy sprawdzić czy z pędzla nie spada włosie. To, jak solidnie zostały one sklejone możesz zauważyć, gdy mocno przeczeszesz szczecinę ręką.

#3: Wałki gąbkowe

Pędzle i wałki - 3 najlepsze narzędzia do pracy z szablonami

Najlepsze rozwiązanie, jeśli mamy do pokrycia większą powierzchnię. Podobnie jak pędzle gąbkowe, wałek jest bardzo chłonny, dzięki czemu równomiernie i bez zbędnego chlapania rozprowadza farbę po malowanej płaszczyźnie, tym samym minimalizując powstawanie smug. Wałki są również łatwe w czyszczeniu – wystarczy przemyć je letnią wodą z dodatkiem mydła, a po wyschnięciu będą nadawały się do następnych prac. Niestety, to narzędzie nadaje się wyłącznie do idealnie gładkich powierzchni, takich jak ściany. Wszelkie chropowate elementy będą wymagały dopracowania ich innymi przyrządami, przeznaczonymi do wykończeń detali. Nie mniej jednak, jeśli potrzebujecie jak najszybciej pokryć niemały wzór, taki jak np. Duże Koło – Kropka, to wałek sprawdzi się do tego doskonale!

Warto wypróbować wszystkie narzędzia, aby znaleźć odpowiednią metodę pracy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty akcesoriów do malowania, które zdecydowanie ułatwią Wam pracę. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w doborze odpowiednich narzędzi!

Back to list