Inspiracje

Very Peri – kolor roku 2022 według Pantone

Very Peri - kolor roku 2022 według Pantone

Firma Pantone każdego roku wybiera kolor, który będzie przewodnim odcieniem na cały sezon. Jaka barwa tym razem nam towarzyszy? Czym jest Very Peri? Jak wprowadzić ją do aranżacji wnętrz? Z którymi szablonami sprawdzi się najbardziej? Z jakimi innymi kolorami można ją połączyć? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie!

Instytut Pantone – organizacja kochająca barwy

Amerykański Instytut Pantone powstał w 1963 roku z inicjatywy Lawrence’a Herberta. Stworzył on innowacyjną metodę opracowania, identyfikacji i dobierania kolorów – Pantone Matching System. Odcienie zapisywane są za pomocą numerów, uwzględniających również takie cechy jak metaliczność czy fluorescencja. Dzięki temu barwy nie powstają przy mieszaniu farb drukarskich podczas nanoszenia druku na powierzchnię (jak w skali CMYK). Określona jednolitość skali Pantone sprawia, że wydruk koloru zawsze będzie wyglądał tak samo. Przedsiębiorstwo zyskało duże uznanie na całym świecie. Wszelkie publikacje Instytutu Pantone są aktualnie uznawane za jedne z najważniejszych źródeł informacji o kolorach. 

Very Peri - kolor roku 2022 według Pantone
Very Peri - kolor roku 2022 według Pantone

Very Peri – kolor roku 2022

Rokrocznie zespół ekspertów Instytutu Pantone wybiera barwę, która będzie towarzyszyć wszelkim trendom, zarówno aranżacyjnym, jak i modowym. Po zeszłorocznym zestawieniu dwóch odcieni – Illuminating (słoneczna żółć) i Ultimated Grey (uspokajająca szarość) – symbolizujących odporność, ale też optymizm i nadzieję, tak potrzebne w czasach pandemii, przyszedł czas na jeden kolor. W 23. edycji, na podstawie badań i analiz wybrano Very Peri 17-3938. Jak podaje firma, połączenie niebiesko-fioletowego odcienia z domieszką ciepłej czerwieni, nawiązujące do kwiatu barwinka, ma uwolnić twórczego ducha, pobudzić kreatywność i pomysłowość, symbolizować globalne przemiany po okresie izolacji, wzmocnić pewność siebie, a także odwoływać się do artystycznego, wirtualnego świata. 

Jak zaaranżować wnętrze z odcieniem Very Peri? 

Prezentowany niebiesko-fioletowy odcień, pomimo spokoju, w nadmiarze może być zbyt dominującą barwą. Nie mniej jednak, przy jego użyciu mamy wiele możliwości wyjątkowych stylizacji. Oprócz tradycyjnego pokrycia całej ściany lub jej fragmentu farbą, Very Peri warto wykorzystać w akcentach i zdobieniach, takich jak “Mandala”. Imitacja kafelków, takich jak “Valetta”, również będzie wyjątkowo wyglądać w tej barwie, zwłaszcza na białym lub szarym tle. Kolor Very Peri można też wprowadzić za pomocą dodatków do aranżacji wnętrz. Wazony, poduszki, narzuty na łóżko lub wszelkie inne tekstylia staną się ożywieniem stonowanych, pastelowych pomieszczeń, zwłaszcza w sypialni i salonie, które będą  spokojnym i komfortowym miejscem do wypoczynku.

Very Peri - kolor roku 2022 według Pantone

Jakie kolory łączyć z Very Peri?

Idealnym połączeniem dla Very Peri będzie neutralna biel, przy której niebiesko-fioletowa barwa zostanie doskonale wyeksponowana i przykuje uwagę. Z drugiej strony, biel dodatków do pomieszczeń pomalowanych w tegorocznym odcieniu nada wnętrzom kunsztu i elegancji. Różne odcienie żółtego lub złota zestawione z Veri Peri będą nowoczesnym połączeniem odpowiednim dla wielu wnętrz. Czerń i szarość stylu glamour z opisywanym kolorem skomponują się w wyjątkową aranżację. Dzięki temu Very Peri to zdecydowana odpowiedź na potrzeby różnych trendów dekoratorskich.

Back to list