Inspiracje

6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi

6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - zestaw

Losowe chlapanie farbą po powierzchni szablonu nie jest właściwą metodą dlatego zebraliśmy sześć porad, które ułatwią Ci pracę oraz pozwolą uzyskać pożądany efekt.

Porada 1: Metoda suchego pędzla

Jaka jest według nas najważniejsza zasada właściwego wykonania wzoru przy użyciu szablonu? Pozbądź się nadmiaru farby z pędzla! Narzędzie po każdym odsączeniu powinno być prawie suche. Prawidłowe malowanie opierać się będzie zatem na kilkakrotnym nakładaniu warstw farby. Dzięki temu zabiegowi wykonany wzór będzie równomiernie pokryty kolorem oraz pozbawiony niechcianych rozlewów farby.

6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - Metoda suchego pędzla
6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - przymocowanie

Porada 2: Dokładne przymocowanie szablonu

Przed przystąpieniem do wykonania wzoru należy upewnić się, że szablon nie będzie się poruszał podczas malowania. Bezpieczne przymocowanie szablonu do powierzchni znacznie zmniejszy również wyciek farby. W większości przypadków taśma malarska o niskiej przyczepności, taka jak 3M ScotchBlue, doskonale nada się do tego celu. Pozwoli to uniknąć odklejania się farby podkładowej. Zawsze zdejmuj taśmę maskującą powoli, pociągając ją pod kątem.

Porada 3: “Tapowanie” w kierunku środka

Czym jest “tapowanie”? Metoda ta oznacza nakładanie farby za pomocą pędzla krótkimi, lekkimi ruchami poprzez stukanie aplikatorem w podłoże. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz uzyskać równomierne pokrycie podłoża farbą. Pociągnięcia pędzlem z boku na bok czy zbyt mocne dociskanie go może tworzyć nieestetyczne prześwitywanie farby. Malować należy od boku szablonu w kierunku środka, dzięki temu wzór będzie dokładnie odbity a krawędzie równe i dopracowane. Do “tapowania” najlepiej wykorzystać okrągłe pędzle gąbkowe lub pędzle szczecinowe.

6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - tapowanie
6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - cierpliwość

Porada 4: Cierpliwość przede wszystkim

Ważne jest, aby po skończonym malowaniu pozwolić farbie przeschnąć. Doskonale rozumiemy, że nie jest to łatwe i chciałoby się od razu zerknąć pod szablon, ale radzimy tego nie robić! Wystarczy, że odczekasz 5-10 minut, aby pierwsza warstwa zdążyła się ustabilizować. Niedostatecznie wyschnięta farba może rozmazać się podczas zdejmowania szablonu z podłoża i zniszczyć całą włożoną dotychczas pracę. Z kolei zbyt długie oczekiwanie może spowodować, że farba przywrze do szablonu i oderwie się od powierzchni razem z nim.

Porada 5: Mostki łączące

Mostki łączące to elementy, które pozwalają na wycięcie szablonu malarskiego i trzymają go w całości. Bez mostków większość szablonów byłaby niemożliwa do wykonania. Jedni zupełnie nie zauważają ich obecności i traktują jako spójny element wzoru, inni natomiast wolą się ich pozbyć. Nic prostszego! Po skończonej pracy, wypełnij luki za pomocą cienkiego pędzelka i pozostaw do wyschnięcia. Nie ma obaw, że zmieni to ostateczny efekt, ponieważ wzory przygotowane są w taki sposób, aby wyglądały profesjonalnie zarówno z mostkami, jak i bez nich.

6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - Mostki łączące
6 praktycznych porad do pracy z szablonami malarskimi - dopracowanie

Porada 6: Drobne poprawki

Po skończonej pracy, gdy możesz w końcu nacieszyć się jej efektem, nagle zauważasz ten jeden element, który zaburza cały wzór. Nie ma co przejmować się na zapas! Jeśli jest to niewielki punkt, można śmiało zamalować go kolorem podobnym do koloru powierzchni zamalowanej lub – w zależności od rodzaju użytej do malowania farby – spróbować delikatnie zetrzeć. Można również uśmiechnąć się i zaakceptować niedoskonałość, jest to w końcu skrupulatnie i własnoręcznie wykonana praca.

Back to list

Related Posts