Inspiracje

Techniki DIY – scrapbooking

 

Nie lada gratka dla kreatywnych. Pomysłowy i relaksujący sposób na spędzenie wolnego czasu. Artystyczne hobby. Tak można określić popularną metodę rękodzieła, jaką jest scrapbooking. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam czym jest ta technika, jak zacząć pracę nad nią oraz dlaczego warto wykorzystać w niej szablony malarskie.

Co to jest scrapbooking?

 

Scrapbooking to nic innego jak łączenie różnych technik, barw, wzorów, dekoracji, materiałów i tekstur. Dzięki temu mogą powstać artystyczne dzieła na prostych przedmiotach – albumach do zdjęć, pudełkach, kartkach okolicznościowych, zaproszeniach i wielu, wielu innych. Sama nazwa scrapbooking to połączenie słów scrap i book, które można przetłumaczyć jako “album ze skrawek”. Tradycja używania tej metody wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie gospodynie domowe tworzyły rodzinne kroniki właśnie w postaci ozdabianych albumów. Można zatem wywnioskować, że pierwsze scrapbookowe dzieła były wielką improwizacją materiałów, dekoracji czy wycinanek z rzeczy, które znalazły się pod ręką tych kreatywnych pań. Dziś scrapbooking nie ogranicza się wyłącznie do albumów fotograficznych. Aktualnie można wykorzystać tę metodę do ozdabiania różnych przedmiotów, które mogą stać się wspaniałymi nośnikami wspomnień, a przy tworzeniu ich ogranicza nas tylko wyobraźnia! 

 

Scrapbooking – jak zacząć?

 

Swoją przygodę ze scrapbookingiem należy zacząć od podstawowych artykułów papierniczych, ale także od otwartej wyobraźni. W końcu chodzi tu o kreatywność i przyjemne spędzenie czasu, a może nawet rozwój nowego hobby. Wszystko zależy też od tego jaki mamy plan na dekorację. W przypadku tworzenia albumu fotograficznego potrzebna będzie jego baza, na której można pracować. Oprócz tego, niezbędne będą kolorowe papiery, nożyczki i klej. W dalszej kolejności można pomyśleć o tasiemkach, wstążkach, koronkach, cyrkoniach, stempelkach i innych materiałach, które będą oddawać najlepszy, najbliższy nam styl pracy. Jednym z takich dodatków może być również szablon malarski wielokrotnego użytku!

 

Dlaczego warto wykorzystać szablon malarski do scrapbookingu?

 

Szablon malarski może być świetnym uzupełnieniem w pracach z użyciem metody scrapbookingu. Jest to alternatywa dla osób, których zdolności rysownicze są na nieco niższym poziomie. Połączenie dostępnej palety barw i wzorów to efektowny malunek, który będzie wyjątkowym dodatkiem do tworzonego dzieła. Oprócz tego, nasze szablony mogą być wykorzystane do wielokrotnego obrysowywania konturów do wycinanek. W końcu marokańska koniczyna nie musi być wykonana tylko z jednego rodzaju papieru! Szablon może posłużyć także do odrysowania kształtów a potem wypełniania wzoru dowolnymi materiałami zdobniczymi. Róże wypełnione suszonymi płatkami kwiatów i liśćmi? Zębatki z guzików? Czemu nie!

 

Zapraszamy do całej naszej serii Nakleo Arts & Crafts Collection, którą można wykorzystać przy tworzeniu wspaniałych scrapbookingowych dzieł!

Back to list

Dodaj komentarz