Inspiracje

Szablon malarski od kuchni…

Szablon malarski od kuchni...

Historię szablonów malarskich już znacie. Dzisiaj zapraszamy Was do relacji od kuchni – pokażemy Wam jakie są aktualne sposoby tworzenia szablonów, przybliżymy materiały z jakich są wykonane oraz opowiemy o naszych wyborach produkcyjnych.

Tworzenie szablonów w warunkach domowych jest banalnie proste. Wystarczy przenieść wybrany wzór na sztywny materiał i wyciąć z niego fragmenty, które mają być zamalowane. Dekorację można wydrukować na kartce a następnie wyciąć ją nożem na kartonie bądź grubej folii. Niekwestionowanymi zaletami takich szablonów są: bardzo indywidualny charakter wytworu, cała paleta możliwości wyboru wzoru oraz jego niewielka cena. Jednak warto zastanowić się nad jakością wykonania. Niestety, przy takim rękodziele trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż jest ono jednorazowe – jeśli będziemy chcieli odmalować kilka wzorów, potrzebujemy tej samej liczby szablonów. Jest to czasochłonne i wiąże się z tym, że ozdoby mogą różnić się od siebie poprzez nierówne wycięcia. 

 

Może jednak gotowy szablon?

 

Wybór gotowego szablonu z pewnością zaoszczędzi nam wiele czasu związanego z jego przygotowaniem, a dostępna gama wzorów powinna zadowolić różne gusta. Decydując się na zakup, należy przyjrzeć się dostępnym na rynku wariantom. Szablony malarskie dzielimy na jednorazowe lub wielokrotne. Pierwsze z wymienionych zazwyczaj wykonywane są z folii samoprzylepnej, która pozwala na łatwe przymocowanie produktu do ozdabianego miejsca. Po zamalowaniu wyciętych fragmentów odrywa się szablon i na tym praca się kończy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest dokładność z jaką przylega folia samoprzylepna. Dzięki niej jest małe ryzyko podciekania farby. Z kolei szablon wielokrotnego użytku to inwestycja w dekorację dużej powierzchni wnętrza. Produkt ten jest nieco droższy niż wersja jednorazowa, ale zdecydowanie tańszy niż tapeta. Wybierając wersję jednokrotną z góry decydujemy się na dekorację wyłącznie w określonym miejscu i rozmiarze. Przy tworzeniu kompozycji musimy zdecydować się na zakup kilku szablonów, co może się okazać droższe niż wybór wersji wielorazowej. Dodatkowym atutem wariantu wielokrotnego jest możliwość wykonywania odbicia lustrzanego wzoru. Wystarczy obrócić go, aby uzyskać inne spojrzenie na wzór, uatrakcyjniając dekorację. 

 

W przypadku szablonów malarskich możemy mówić również o podziale na sposoby ich wykonywania – mogą być wypalane laserem lub wycinane nożem. Laser sprawdza się nie tylko w obróbce produktów metalowych. Swoje zastosowanie znalazł również w wycinaniu tkanin, zarówno naturalnych jak i sztucznych. Wiązka światła jest niezwykle szybka, dzięki czemu produkcja jest wydajniejsza. Narzędzie rzadziej zużywa się, nawet przy bardzo skomplikowanych elementach dekoracji. Laser kontrolowanie roztapia fragmenty wzoru, dzięki czemu brzegi powinny mieć gładkie wykończenie, choć jego krawędzie mogą zbrązowieć. W takim wypadku podczas produkcji należy używać sprężonego powietrza. Praca nożem gwarantuje dokładność każdego wycinanego wzoru. Nawet najmniejsze części ornamentu po wycięciu będą tak samo precyzyjne jak w programie graficznym. Krawędzie są gładkie, nie zadzierają się, nie tworząc przy tym wybrzuszeń, które mogłyby powstać na przykład podczas wypalania plastiku laserem. Wadą tej techniki jest jednak częste zużywanie się ostrza, co zwiększa koszty eksploatacji.

 

A teraz kilka słów o nas:

 

Nasze szablony wykonywane są z elastycznej folii polipropylenowej o grubości 0.5mm, dzięki czemu idealnie przylegają do płaskich powierzchni. Korzystamy z wysokiej jakości noży, aby nasze maszyny mogły wykonywać wzory z jak największą precyzją. Odrzuciliśmy wykorzystanie laserowego cięcia, aby uniknąć przypalonych i nierównych fragmentów materiału. Uniemożliwiałoby to dokładne odmalowanie wzoru – farba mogłaby podciekać pod szablon, pozostawiając nieestetyczne ślady, których już nie dałoby się określić mianem dekoracji. Korzystamy z plastiku, który w pełni nadaje się do recyklingu, dlatego nawet po maksymalnym zużyciu szablonu, może on dostać kolejne życie. Grubość materiału pozwala na wykorzystanie szablonu do różnych technik – od najprostszego malowania farbą do skomplikowanych aranżacji, wykorzystujących masy strukturalne i tynki dekoracyjne.  Back to list