Inspiracje

Szablon malowany… tynkiem dekoracyjnym

Szablon malowany... tynkiem dekoracyjnym

Chcielibyśmy zainspirować Was do eksperymentowania z zastosowaniem szablonu malarskiego wykraczającego poza zwykłe odmalowanie wzoru na ścianie. W tym artykule przybliżymy bardzo popularny w ostatnim czasie sposób dekorowania ścian za pomocą tynku dekoracyjnego.

Bez wątpienia efekt końcowy wygląda niesamowicie i wcale nie jest tak trudny do wykonania, jak to się może na pierwszy rzut oka wydawać. Tynk dekoracyjny, zwłaszcza ten imitujący beton architektoniczny, daje nieograniczone możliwości tworzenia. Jest łatwy w nakładaniu i nie wymaga wielkiego doświadczenia w operowaniu pacą oraz masą tynkarską.

wykonanie | dekoracyjne.com.pl

Do stworzenia przestrzennej dekoracji z użyciem szablonu malarskiego możemy zastosować przeróżne materiały, takie jak: twardy gips, tynk akrylowy, tynk trawertyn, stiuk, wszelkie dekoracyjne tynki strukturalne, a nawet świetnie sprawdzi się zwykły gips szpachlowy. Wybór zależy jedynie od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Mieszając je z różnymi dodatkami takimi jak brokat, pyłek metaliczny, piasek ozdobny, proszek fluorescencyjny lub po prostu z pomocą dekoracyjnej farby, możemy stworzyć niepowtarzalny element dekoracyjny, który zachwyci każdego.
Najważniejszym etapem przy tworzeniu dekoru jest przygotowanie podłoża. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń czy nierówności oraz precyzyjnie nałożyć grunt lub farbę podkładową, aby mieć pewność, że nasz dekor będzie się dobrze trzymał.

wykonanie | dekoracyjne.com.pl

Kiedy nadejdzie ten najbardziej wyczekiwany moment, czyli tworzenie wzoru, ograniczać może nas jedynie wyobraźnia. Metody wykonania są różne. Chcąc uzyskać wzór wypukły, należy przykleić szablon do powierzchni i na niego nałożyć masę strukturalną – jest to najczęściej stosowany sposób. Wzór wklęsły uzyskuje się poprzez odciśnięcie szablonu w nałożonym wcześniej materiale. Wygląda wtedy nietypowo lecz równie niesamowicie.

wykonanie | winnybrush

Ważne jest to, aby szablon był odpowiednio przymocowany. Trzeba także pamiętać, żeby od razu odklejać szablon od powierzchni oraz po wyschnięciu nałożonej masy, odpylić ją lub wygładzić w celu pozbycia się zgrubień i ostrych krawędzi, oczywiście jeśli naszym celem jest uzyskanie gładkiej powierzchni. Na koniec można nanieść na wzór lakier akrylowy, lecz nie jest to wymagane. Uzupełniając masę dodatkami lub wykańczając nimi dekor można otrzymać połyskującą mandalę, wyłaniającą się ze ściany lub kropeczki z efektem 3D, zyskujące na wypukłości dzięki fluorescencyjnym właściwościom.

wykonanie | winnybrush

Jak widać, szablon naprawdę nie taki straszny a satysfakcja z wykonanego dzieła jest gwarantowana!

Inspirujące wzory z naszych kolekcji szablonów malarskich…

 

Back to list