MASA DEKORACYJNA BETON I SZABLON MALARSKI

4A-instrukcja-masa-dekoracyjna-beton-szablon-mandala-01
ETAP 1

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW I PODŁOŻA

Zanim przystąpimy do nałożenia betonu, musimy przygotować niezbędne materiały oraz dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu i zabrudzeń. Należy także zagruntować ją odpowiednim preparatem i pozostawić do wyschnięcia. Dobrze przygotowana powierzchnia poprawi przyczepność betonu.
ETAP 2

PRZYGOTOWANIE MASY DEKORACYJNEJ

Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do przygotowania masy dekoracyjnej. Aby uzyskać mieszankę o odpowiedniej konsystencji, musimy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Nie może być ona zbyt rzadka! Produkt musimy dokładnie wymieszać - mechanicznie lub ręcznie. Manualne wyrabianie masy może spowodować niedokładne połączenie poszczególnych jej składników, co pozwoli uzyskać efekt delikatnych nierówności na dekorowanej powierzchni. Często takie działanie jest celowe, a uzyskanie takiego efektu pożądane.
4B-instrukcja-masa-dekoracyjna-beton-szablon-mandala-01
4C-instrukcja-masa-dekoracyjna-beton-szablon-mandala-01
ETAP 3

WYKONANIE WZORU

Po wyschnięciu i utwardzeniu pierwszej warstwy masy, przystępujemy do tworzenia wzoru z wykorzystaniem szablonu malarskiego. Szablon przytwierdzamy do powierzchni za pomocą taśmy malarskiej i przeciskamy przez niego masę, używając pacy weneckiej. Dekorację wykonujemy poprzez szybkie i krótkie ruchy, robiąc przy tym jak najmniej pociągnięć. Beton nakładamy w ilości nie mniejszej niż grubość szablonu. Po pokryciu całego wzoru ostrożnie zdejmujemy szablon, uważając, aby nie rozetrzeć pracy! Wykonaną dekorację zostawiamy do wyschnięcia.
ETAP 4

DEKOROWANIE

Ostatnim etapem pracy jest ozdabianie wzoru. Powstałe w betonie wżery możemy wypełnić nieco ciemniejszą od masy farbą. Dzięki takiemu zabiegowi pogłębiamy wrażenie wklęsłości. Natomiast wypukłe elementy możemy przytrzeć za pomocą papieru ściernego. Uzyskamy wtedy jaśniejszy kolor betonu na wytartych elementach. Na koniec odpylamy całe podłoże i zabezpieczamy je bezbarwnym lakierem.
4D-instrukcja-masa-dekoracyjna-beton-szablon-mandala-01
4-wizualizacja-instrukcja-masa-dekoracyjna-beton-szablon-mandala-01